Βαριά (3-0) και άδικη ήττα του Ολυμπιακού από τη Λεβάντε

Ελλαδα
Tools

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στη Λεβάντε. Οι Ισπανοί νίκησε με σκορ 3-0 και έβαλαν θεμέλια πρόκρισης για την επόμενη φάση του Europa League.

Είναι σαφές ότι το ευρωπαϊκό όνειρο θόλωσε και μάλιστα αρκετά. Γιατί είναι πολύ δύσκολο στη ρεβάνς του «Καραϊσκάκη» να ανατρέψει αυτή τη βαριά ήττα ο Ολυμπιακός. Να σημειωθεί, ωστόσο, ότι η  ομάδα του Μίτσελ έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Γκρέφε, ο οποίος σε κρίσιμες στιγμές αδίκησε με τις αποφάσεις του τον Ολυμπιακό.

Το 1-0 έγινε στο 10', όταν ο Μπαρκέρο έδωσε ωραία πάσα στον κενό χώρο, ο Ρίος απέφυγε τον Χολέμπας, σουτ και η Λεβάντε βρέθηκε μπροστά στο σκορ.

Στο 29' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε φάση που σηκώνει μεγάλη συζήτηση: σε μονομαχία Λόπεζ-Αμπντούν, ο ρέφερι θεώρησε πως ο παίκτης του Ολυμπιακού ενήργησε αντικανονικά, καταλόγισε πέναλτι και παράλληλα έδωσε δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) στον επιθετικό. Εκεί κρίθηκαν τα πάντα και ο Ολυμπιακός έχασε κάθε ελπίδα. Ο Μάρτινς αστόχησε στο πέναλτι και έστειλε τη μπάλα άουτ, αλλά στο 39' η Λεβάντε κέρδισε νέο πέναλτι: η παράβαση καταλογίστηκε σε ανατροπή του Λόπεζ από τον Χολέμπας, αλλά ίσως το φάουλ να έγινε ελάχιστα έξω από την περιοχή.

Με εύστοχο σουτ ο Μπαρκέρο έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τις αλλαγές του Μίτσελ, ο Ολυμπιακός δεν αντέδρασε όπως θα έπρεπε. Στο 57' έγινε το 3-0 με τον Μάρτινς και μετά η Λεβάντε έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους. Ετσι, ο Ολυμπιακός ανέβηκε, στο 59' ο Μανωλάς είχε κεφαλιά στο δοκάρι και ίδια τύχη είχε σουτ του Τζιμπούρ στο 88'.

Η τελευταία ευκαιρία ανήκε στη Λεβάντε, όταν  στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μέγιερι έσωσε δύο φορές την εστία του.

Διαιτητής: Γκρέφε (Γερμανία).

Κόκκινη: Αμπντούν (29').

Κίτρινες: Τζιμπούρ, Ρίος, Μανωλάς, Μοντέστο, Ντιόπ, Ρούμπεν, Χολέμπας.

Λεβάντε: Νάβας, Λόπεζ, Ναβάρο, Ρόδας, Χουνφράν, Ιμπόρα, Ντιόπ(60' Μίτσελ), Ρίος(67' Βάλντο), Μπαρκέρο, Ρ. Γκαρσία, Μάρτινς(82' Ακουαφρέσκα).

Ολυμπιακός: Μέγιερι, Μανιάτης, Κοντρέρας, Μανωλάς, Χολέμπας, Φέισα, Μασάντο(75' Φετφατζίδης), Βλαχοδήμος(59' Μήτρογλουθ), Τζιμπούρ, Αμπνούν, Μοντέστο(46' Γκρέκο).