Σαβ10202018

Τελευταία ΕνημέρωσηΣαβ, 20 Οκτ 2018 12pm

Back Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Αθλητικα Ελλαδα

Euroleague: «Κατοστάρα» και άνετη νίκη για τον Παναθηναϊκό επί της Γκραν Κανάρια

pana8hn euroleag

Με την «υπογραφή» των Κιθ Λάνγκφορντ, Λούκας Λεκαβίτσιους (16π.) και Ιωάννη Παπαπέτρου (15π.), ο Παναθηναϊκός «φυλάκισε» με... κατοστάρα τα «καναρίνια» στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας με το επιβλητικό 102-87 της Γκραν Κανάρια και αύξησε σε 2 τις νίκες του σε 3 αγωνιστικές στη Euroleague.

Υπεροχή στα ριμπάουντ και πολυφωνία στην επίθεση επέδειξαν οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, που φάνηκαν πεισμωμένοι μετά την ήττα με έναν πόντο από την Μπάγερν στο Μόναχο.

Από το 14-12, οι «πράσινοι» δεν ξανακοίταξαν πίσω, πρόσφεραν υψηλό θέαμα στους φιλάθλους τους που γέμισαν το κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων και πλέον περιμένουν τη Ζαλγκίρις Κάουνας στις 26 Οκτωβρίου για την 4η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 50-36, 74-55, 102-87

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ευρωλίγκα: Θρύλος – εξπρές και στην Ισπανία! Τεράστια νίκη επί της Μπασκόνια με 85-80

olymp spanoul

Ο Ολυμπιακός πέτυχε τεράστια νίκη στην Βιτόρια επί της Μπασκόνια με 85-80 έχοντας για κορυφαίους Σπανούλη, Μιλουτίνοφ και Τουπάν. Δύο στα δύο στην Ευρωλίγκα για τους πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός τρελαίνει κόσμο στο ξείνημα της Ευρωλίγκας καθώς οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν τεράστια εκτός έδρας νίκη επί της Μπασκόνια με 85-80. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να φύγουν θριαμβευτές από την έδρα της ισπανικής ομάδας, έκαναν το δύο στα δύο στην κορυφαία διοργάνωση και θα υποδεχθούν την Παρασκευή την Αρμάνι στον Πειραιά για το 3/3.

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν πολύ μεγάλη εμφάνιση (ειδικά μέχρι το 30′) και με ηγέτες τους Σπανούλη, Μιλουτίνοφ και Τουπάν, κατάφεραν να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη. Κανείς δεν πρέπει να ξεχνά ότι ο Ολυμπιακός έχει νικήσει εκτός έδρας την Χίμκι και την Μπασκόνια, δύο έδρες από τις οποίες δεν θα περάσουν πολλές ομάδες.

Ο Βασίλης Σπανούλης αποδεικνύει σε κάθε παιχνίδι ότι έχει τόσο μεγάλη διάθεση που μοιάζει με 20χρονο παιδί στο παρκέ, που μόλις ξεκινάει την καριέρα του. Ήταν και πάλι εντυπωσιακός στην δημιουργία με οκτώ ασίστ και «τάισε» ασταμάτητα τον Μιλουτίνοφ.

Η βραδιά του Σέρβου

Δεν χωρά αμφιβολία πως ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του, καθώς πέτυχε 23 πόντους (9/13 δίποντα και 5/6 βολές) ενώ είχε και έντεκα ριμπάουντ. Ο Μιλουτίνοφ κυριάρχησε κάτω από το καλάθι της Μπασκόνια κι έκανε «πάρτι» με τους ψηλούς της ισπανικής ομάδας. Βέβαια θα πρέπει εδώ να σημειωθεί ότι ο Σπανούλης φρόντισε με τις πάσες του να δώσει και κάποια... έτοιμα καλάθια στον Σέρβο σέντερ.

Πολύτιμοι Τουπάν και Γκος

Όπως προαναφέραμε ο Ολυμπιακός έπαιε εντυπωσιακό μπάσκετ μέχρι το 30′ και είχε επίσης σε καλή βραδιά τον Τουπάν και τον Γκος. Σημείωσαν από 11 πόντους κι έδωσαν πολύτιμες βοήθειες στην ομάδα τους με μεγάλα σουτ από την περιφέρεια.

Ο Ολυμπιακός έφτασε να προηγηθεί στο σκορ και με.... 18 πόντους διαφορά, αλλά η Μπασκόνια μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι Ισπανοί μείωσαν με Γκρέιντζερ και Σενγκέλια αλλά τελικά ο Ολυμπιακός είχε την ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά να βγάλει καλές επιθέσεις με τον Μιλουτίνοφ και τον Βεζένκοφ και πήραν την πολύ μεγάλη νίκη.

Μιλουτίνοφ: «Τεράστια νίκη, να επιστρέψουμε για το Final 4»

Ο Σέρβος σέντερ μίλησε για τη νίκη επί της Μπασκόνια και εξέφρασε την επιθυμία του ο Ολυμπιακός να επιστρέψει στη Βιτόρια στο τέλος της σεζόν, όταν θα διεξαχθεί το Final 4.

Με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να κάνει πράγματα και θαύματα ο Ολυμπιακός πέρασε από την Φερνάντο Μπουέσα Αρένα, επικρατώντας της Μπασκόνια με 85-80. Ο Σέρβος σέντερ ήταν ένας πραγματικός... οδοστρωτήρας και βοήθησε τα μέγιστα, προκειμένου οι Πειραιώτες να πάρουν το διπλό στη Βιτόρια.

Ο θηριώδης άσος, ο οποίος μοιράστηκε τον τίτλο του MVP της δεύτερης αγωνιστικής μαζί με τον Ράντολφ, μετά τη λήξη της αναμέτρησης τόνισε ότι οι Ερυθρόλευκοι πέτυχαν μια τεράστια νίκη και εξέφρασε την επιθυμία του ο Ολυμπιακός να επιστρέψει στη Βιτόρια στο τέλος της σεζόν, όταν θα διεξαχθεί το Final 4.

«Είναι πολύ δύσκολο να παίζεις εδώ, πήραμε μια τεράστια νίκη. Προσπαθώ να βοηθάω την ομάδα μου και να παίζω καλά σε κάθε παιχνίδι. Κάνω ό,τι μπορώ στο σκοράρισμα, αλλά και στην άμυνα και σε όσα μου ζητάει ο κόουτς. Είχαμε εξαιρετική προετοιμασία. Δουλέψαμε καλά και βλέπουμε τα αποτελέσματα».

Για το αν ο στόχος του Ολυμπιακού είναι η πρόκριση στο Final 4: «Θέλουμε να επιστρέψουμε εδώ, αλλά πρέπει να πάμε βήμα – βήμα».

in

Europa League: Κατέρρευσε ο Ολυμπιακός σε 10 λεπτά, έχασε 3-1 από την Μίλαν

osfpmiklan

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε, αλλά σε 10 λεπτά δέχθηκε τρία γκολ και έχασε με 3-1 από την Μίλαν στην Ιταλία.

Λίγες μέρες μετά την ήττα του από τον ΠΑΟΚ και λίγο πριν αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις αντιμετωπίζοντας τη Μίλαν στο «Σαν Σίρο», για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Europa League, 59 χρόνια μετά την πρώτη του ευρωπαϊκή συμμετοχή κόντρα στους «ροσονέρι».

Ο ΟΣΦΠ με αλλαγμένη εντελώς την 11αδα του προηγήθηκε με τον Γκερέρο στο 14' και μέχρι το 70' κρατούσαν οι Πειραιώτες το 0-1 γερά στα... χέρια τους.

Ωστόσο, μετά ήρθε η κατάρρευση... Στο 70' και στο 79' ο Κουτρόνε και στο 76' ο Ιγκουαϊν εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη της άμυνας και ειδικά του Σισέ και έδωσαν την νίκη στην ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο. Και αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα του ΟΣΦΠ, μετά από αυτήν με τον ΠΑΟΚ την περασμένη Κυριακή στο Καραϊσκάκη.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Μπέτις κέρδισε εύκολα με 3-0 την Ντουντελάντζ στην Ισπανία.

ΜΙΛΑΝ (Τζενάρο Γκατούζο): Ρέινα, Καλάμπρια, Σαπάτα, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Μπακαγιόκο, Μποναβεντούρα (54' Τσαλχάνογλου), Μπίγλια, Καστιγέχο (54' Κουτρόνε), Σούσο (80' Μπορίνι), Ιγκουαΐν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Ζοζέ Σα, Τοροσίδης (78' Μεριά), Ρόντερικ, Σισέ, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Νάτχο, Τουρέ (83' Φορτούνης), Φετφατζίδης, Ναουέλ, Γκερέρο.

paok leo zamba

Ο ΠΑΟΚ μπήκε σαν σίφουνας στην Borisov Arena, σκόραρε τρεις φορές σε 17′ με τους Πρίγιοβιτς και Ζαμπά (δις) και στην ουσία κλείδωσε τη νίκη για τη δεύτερη αγωνιστική του Europa League.

Οι Λευκορώσοι μείωσαν προσωρινά στο 61′ με τον Σκάβις και ο Πέλκας διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για τον Δικέφαλο του Βορρά. Ασύλληπτη εμφάνιση από τον Λέο Ζαμπά που σκόραρε δύο γκολ και έφτιαξε τα άλλα δύο, δίνοντας έτσι στον ΠΑΟΚ σημαντικό προβάδισμα για τη μάχη της δεύτερης θέσης με την Μπάτε, πίσω από το φαβορί Τσέλσι.

Ο ΠΑΟΚ, σε ένα καθοριστικό παιχνίδι όπως το αποψινό με την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, ήταν εντυπωσιακός. Πέτυχε τέσσερα γκολ, το ένα καλύτερο από το άλλο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λέο Ζαμπά. Ο Βραζιλιάνος αφού χόρεψε Σάμπα τους Λευκορώσους, βρήκε δύο φορές δίχτυα (11′ και 17′) ενώ έβγαλε και δύο ασίστ στα τέρματα που πέτυχαν οι Πρίγιοβιτς (7′) και Πέλκας (73′). Ο Δικέφαλος έκανε μια σημαντική νίκη απέναντι στην ομάδα που θα διεκδικούσε τη δεύτερη θέση στους ομίλους τους Europa League. Επόμενος αντίπαλος ο Απόλλωνας Σμύρνης στο γήπεδο της Τούμπας. Το τελευταίο ματς από μια σειρά δύσκολων και απαιτητικών αναμετρήσεων.

Ο Αλεξέι Μπάχα ξεκίνησε την αναμέτρηση σε σχηματισμό 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Σχερμπίτσκι, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Αλεξέι Ρίος, αριστερά ο Μαξίμ Βολόντκο, ενώ στο κέντρο της άμυνας οι Φιλιπένκο και Πολιάκοφ. Τριάδα στο χώρο του κέντρου ήταν οι Μπάγκα, Ντράγκουν, και Γιαμπλόνσκι. Στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Ιβάνιτς και στα αριστερά ο Στάσεβιτς, ενώ τέλος στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Τουόμινεν.

Χωρίς πολλές και σημαντικές αλλαγές στην αρχική του 11αδα παρατάχθηκε ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι με την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Ο Ράζβαν Λουτσέσκου ξεκίνησε το καθοριστικό παιχνίδι με τους Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο και Τόσκα. Στο κέντρο με το γνωστό δίδυμο Μαουρίσο και Κάνιας. Στις πτέρυγες οι Λημνιός δεξιά και Ζαμπά αριστέρα. Στον άξονα ο Πέλκας και στην κορυφή της επίθεσης ο Πρίγιοβιτς.

Γκολ από τα αποδυτήρια

Ιδανικό ξεκίνημα είχε ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση με την ΜΠΑΤΕ που ούτε ο Ράζβαν Λουτσέσκου θα περίμενε απόψε στο «Borisov arena». Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν με δύο τέρματα από τα αποδυτήρια βάζοντας τις βάσεις για μια νίκη στη δεύτερη αγωνιστική του Europa League. Μόλις στο 6ο λεπτό ο «killer» του Δικέφαλου Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς βγήκε δίχτυα με κεφαλιά. Μετά από σέντρα του Ζαμπά από τα αριστερά, ο Σέρβος βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι πιάνοντας μια γυριστή κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε και το δεύτερο τέρμα με τον Λέο Ζαμπά. Στο 11ο λεπτό ο Βραζιλιάνος επιθετικός έκανε μια πολύ ωραία ενέργεια από τα αριστερά πέρασε τον αντίπαλο του, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στον Φιλιπένκο γράφοντας το 2-0.

Τους χόρεψε Σάμπα

Ο Δικέφαλος που είχε σε τρομερά κέφια τον Λέο Ζαμπά κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο του αγώνα! Ο Βραζιλιάνος επιθετικός που έκανε ότι ήθελε την δεξιά πλευρά της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 17′. Ο Μαουρίσιο που έβγαλε μια πανέμορφη αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ έδωσε στον Ζαμπά με τον τελευταίο να πατάει περιοχή και με πανέμορφο πλασέ έκανε το 3-0.

Το διαχειρίστηκε ξεκούραστα

Με την αναμέτρηση να έχει ήδη κριθεί, οι ασπρόμαυροι έκαναν μέχρι και το τέλος του αγώνα μια πολύ σωστή διαχείριση. Οι ποδοσφαιριστές του Ραζβάν Λουτσέσκου, όποτε ήθελαν έφταναν με ευκολία στα καρέ του Σχερμπίτσκι, κυρίως από την αριστερή πλευρά. Οι Μαουρίσιο και Κάνιας είχαν αρκετά κλεψίματα και πολλές κάθετες πάσες βάζοντας και τους υπόλοιπους παίκτες στο παιχνίδι.

Στον πάγκο ο Σαββίδης

Ο Ιβάν Σαββίδης αποφάσισε να αφήσει τον χώρο που είχαν παραχωρήσει οι άνθρωποι της ΜΠΑΤΕ για να φιλοξενηθούν τα στελέχη του ΠΑΟΚ. Ο πρόεδρος της ΠΑΕ βρέθηκε κοντά στον πάγκο της ομάδας και παρακολούθησε από εκεί την αναμέτρηση. ο Σαββίδης και στα τρία τέρματα του Δικεφάλου τα πανηγύρισε μαζι με την υπόλοιπη ομάδα.

Μπήκε δυνατά και σκόραρε 1-3

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο προπονητές συνέχισαν με τους παίκτες που ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να βγουν μπροστά μη έχοντας να χάσουν τίποτα. Στο 51′ είχαμε την πρώτη χαμένη ευκαιρία για την ΜΠΑΤΕ με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Ρίος. Δέκα λεπτά αργότερα οι Λευκορώσοι πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον Σκάβις ο οποίος στην πρώτη του επαφή βρήκε δίχτυα. Μετά από σέντρα του Στάσεβιτς από τα αριστερά ο Σκάβις, πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει στον ώμο του Κρέσπο και να καταλήγει στην γωνία του Πασχαλάκη που έπεσε στη γωνία του για το 3-1.

"Game over" με το 1-4

Ο ΠΑΟΚ στην πρώτη του φάση στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε και τέταρτο τέρμα με τον Πέλκα. Μετά από ωραίο συνδυασμό μεταξύ Μάτος και Ζαμπά, ο τελευταίος βρήκε σε μια γρήγορη αντεπίθεση. Πλησιάζοντας στην περιοχή της ΜΠΑΤΕ «έσπασε» τη μπάλα για τον Πέλκα με τον διεθνή μέσο με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Σχερμπίτσκι.
Το αφιέρωσε στους αδικοχαμένους οπαδούς

Ο Δημήτρης Πέλκας μετά το γκολ που πέτυχε το πανηγύρισε μαζί με τους συμπαίκτες του σαν μια παρέα. Στη συνέχεια ο διεθνής μέσος σήκωσε το κεφάλι του και τα χέρια του προς τον ουρανό αφιερώνοντας το γκολ στα αετόπουλα που έφυγαν από την ζωή πριν από 19 χρόνια στην κοιλάδα των Τεμπών. Μάλιστα όπως δημοσίευσε η ΠΑΕ ΠΑΟΚ στις φανέλες της ομάδας, υπήρχε η ημερομηνία από το τραγικό δυστύχημα (04/10/1999).

Ο Δικέφαλος «άγγιξε» και ένα πέμπτο γκολ, στο 89ο λεπτό. Μετά από ωραία ενέργεια του Μπίσεσβαρ μέσα στην περιοχή, έπιασε ένα δεξί πλασέ με τη μπάλα να βρίσκει στη συμβολή των δυο δοκαριών.

ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ – ΠΑΟΚ 1-4

Γκολ: Σκάβις 61′ – Πρίγιοβιτς 7′, Ζαμπά 11′, 17′, Πέλκας 73′

Κίτρινες: Βολόντκο

Κόκκινες:-

Γήπεδο: Borisov Arena

Διαιτητής: Ρόμπερτ Σέργκενχοφερ (Αυστριακός)

Βοηθοί: Μάρκους Γκούτσι και Ρόλαντ Ρίεντελ

Επιπρόσθετοι: Μάρκους Χάμετερ και Ρενέ Άισνερ

Τέταρτος διαιτητής: Αντρέας Βίτσνινγ

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ: Σχερμπίτσκι, Ρίος, Βολόντκο, Φιλιπένκο, Πολιάκοφ, Μπάγκα, Ντράγκουν (72′ Χλεμπ), Γιαμπλόνσκι, Ιβάνιτς, Στάσεβιτς (76′ Γκορντέιτσουκ), Τουόμινεν (59′ Σκάβις).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Μαουρίσιο, Πέλκας, Λημνιός (70′ Μπίσεσβαρ), Ζαμπά (85′ Βιερίνια), Πρίγιοβιτς (76′ Ακπομ).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Τσέλσι κέρδισε 1-0 την Βίντι.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Τσέλσι 6

2. ΠΑΟΚ 3

3. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 3

4. Βίντι 0

Με το... αριστερό ξεκίνησε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στο Champions League. Ηττα με 3-0 στο «Γιόχαν Κρόιφ».

aek seltik

Η Ένωση δεν τα κατάφερε στην επιστροφή της μετά από 12 χρόνια σε όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και υπέκυψε στην ανωτερότητα του Άγιαξ που επικράτησε με 3-0 στο «Γιόχαν Κρόιφ».

Οι «κιτρινόμαυροι» στάθηκαν αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο όπου παρά την πίεση του Άγιαξ κατάφεραν να αντέξουν, να μην κινδυνεύσουν και να δημιουργήσουν 2-3 επικίνδυνες καταστάσεις με τους Σιμόες, Πόνσε.

Στο δεύτερο 45λεπτο, όμως, η ΑΕΚ κατέρρευσε με το γρήγορο του Ταλιαφίκο και δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Έγιναν αρκετά λάθη στην ανασταλτική λειτουργία που μια ομάδα με την ποιότητα του Άγιαξ δεν γινόταν να μην τα εκμεταλλευτεί. Επιπλέον φάνηκαν οι απουσίες των τιμωρημένων Λιβάγια, Λόπες και Μπακασέτα αλλά και το γεγονός πως η Ένωση δεν έχει «καθαρόαιμο» εξτρέμ.

Κάπως έτσι έλαβε τέλος και το ευρωπαϊκό αήττητο σερί της Ένωσης.

Ο αγώνας

Οι Ολλανδοί είχαν πάνω από 80% κατοχή μπάλας και πάσαραν με ακρίβεια άνω του 90% στα πρώτα 12 λεπτά. Όμως στο 14΄ λίγο έλειψε όλα αυτά να πάνε... περίπατο, αλλά ο Σιμόες έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο περισσότερο απέδιδε καρπούς η τακτική του Μαρίνου Ουζουνίδη που είχε ως κύριο στόχο να μπλοκάρει τις κάθετες και τις διαγώνιες μπαλιές. Ο «καυτός» Χούντελααρ ήταν καθηλωμένος στις «συμπληγάδες» του Λαμπρόπουλου και του Οικονόμου, ο Ζίγεκ κι ο Τάντιτς δεν έβρισκαν τις πάσες που ήθελαν και ο Αγιαξ είχε μπλοκάρει. Μόλις στο 33΄ εκδήλωσε την πρώτη του αξιόλογη τελική προσπάθεια, με τον Μπάρκα να εξουδετερώνει εύκολα το σουτ του Σένε.

Μια στιγμή αδράνειας με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, ήταν αρκετή για να ανατραπούν όλα τα δεδομένα. Ενας λάθος υπολογισμός στο τεχνητό οφσάιντ από τη σέντρα του Νέρες με αποτέλεσμα να βρεθεί μόνος και ακάλυπτος ο αριστερός μπακ του Αγιαξ που είχε προωθηθεί για ένα κόρνερ. Από πολύ κοντά ο Νίκο Ταλιαφίκο έγραψε το 1-0, μόλις 54 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου...

Από το σημείο εκείνο όλα ήταν διαφορετικά. Η ΑΕΚ αναγκάστηκε να ρισκάρει, ο Αγιαξ βρήκε τους χώρους που ήθελε και πατούσε πολύ πιο εύκολα στην περιοχή. Στο 58΄ ο Μπάρκας κράτησε «ζωντανούς» τους πρωταθλητές με απίθανη απόκρουσε σε κεφαλιά του Ταλιαφίκο. Η ΑΕΚ είχε καταφέρει να μπλοκάρει όλες τις πηγές κινδύνου του Αίαντα, αλλά έβρισκε... μπελά μόνο από τον αριστερό μπακ!

Και από έναν άλλον, που ήλθε από τον πάγκο λόγω έκτακτης ανάγκης... Ο Ντόνι Φαν ντε Μπέικ κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Χούντελααρ που ένοιωσε ενοχλήσεις στο 62΄ και ήταν αυτός που έβαλε οριστικά τον επίλογο στο αήττητο σερί της ΑΕΚ. Στο 77΄ από ασίστ του Τάντιτς «εκτέλεσε» τον Μπάρκα και σφράγισε τη νίκη του Αγιαξ. Όμως υπήρχαν κι άλλα κακά... μαντάτα από τον αριστερό μπακ. Η ΑΕΚ δεν είχε ξεμπερδέψει με τον Ταλιαφίκο, ο οποίος στο 90΄ «κρέμασε» τον Μπάρκα και διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Φυσικά ο Αργεντινός αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης σ΄αυτό που μάλλον ήταν το παιχνίδι της ζωής του!

Οι απουσίες «λύγισαν» τους πρωταθλητές Ελλάδας, που ξεκινούν με ήττα τον «γολγοθά» των προσεχών εβδομάδων, ενώ έπεται το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα (Κυριακή).

ΑΓΙΑΞ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονανά, Μαζραουί, Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Ταλιάφικο, Εϊτινγκ, Σένε, Ζίγεκ, Τάντιτς, Νέρες (78΄ Ντόλμπεργκ), Χούντελααρ (62΄ Φαν Μπλέικ)

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (70΄ Γιαννιώτας), Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Χουλτ, Γαλανόπουλος (61΄ Άλεφ), Σιμόες, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Πόνσε (80΄ Γιακουμάκης)